УЗД – особливості та правила проходження

У нашому медичному центрі пропонується кілька видів ультразвукового дослідження, які визначаються залежно від локалізації:

 1. УЗД органів малого тазу (матки, яєчників, маткових труб, сечового міхура).
 2. УЗД нирок, наднирників, печінки, підшлункової залози, селезінки.
 3. УЗД молочних залоз.
 4. УЗД яєчок, калитки, простати, сечового міхура.
 5. УЗД щитовидної залози.

“Центр здоров’я родини” надає широкий спектр послуг, основна з яких ультразвукова діагностика органів та систем. У нас ви можете пройти дослідження молочних залоз, жіночих та чоловічих статевих органів, сечовидільної системи, щитовидної залози, органів черевної порожнини. На окремі слова та увагу заслуговує обстеження жіночих статевих органів. Проводиться воно вагінальним (трансвагінальним) способом. Для нього використовується спеціальний пристрій з датчиком та рукояткою довжиною 10-12 см та діаметром до 3 см. Трансвагінальне УЗД – максимально інформативний метод дослідження через те, що надає широкий ракурс для оцінки стану органів малого тазу, для вивчення їхньої будови та функціонування. Вагінальне УЗД дозволяє визначити наявність патологій, новоутворень чи захворювань у матці, фаллопієвих трубах, яєчниках, на шийці матки.

Пріоритетним напрямом роботи центру є УЗД вагітності. Експертне обстеження проводиться з використанням 3D/4D технологій, пропонується доплерометрія та біофізичний профіль плода.

УЗД у нашому центрі можуть пройти вагітні жінки при:

 1. Обтяженому акушерсько-генетичному анамнезі.
 2. Підозрах на патології розвитку плода.
 3. За наявності у членів родини спадкових або вроджених захворювань.
 4. За наявності відхилення біохімічних маркерів.

УЗД обов’язкове для усіх вагітних та показане для майбутніх матерів, які переживають певні хвилювання з приводу свого стану. Таке обстеження виключає позаматкову вагітність, допомагає визначити її термін, оцінити розвиток плода. Воно не зашкодить ні майбутній мамі, ні дитині. Його вартість залежить від терміну вагітності. УЗД можна виконувати у профілактичних цілях, аби визначити ризики виникнення фетоплацентарної недостатності, розвитку прееклампсії, затримки внутрішньоутробного розвитку.

Отже, коли роблять УЗД при вагітності:

 • у період 12-13 тижнів;
 • протягом 20-21 тижня;
 • під час 30-32 тижня.

УЗД на 12-13 тижні вагітності потрібне для вимірювання комірного простору, носової кісточки, кровоплину у венозній протоці. Починаючи з цього терміну, ми визначаємо кровоплин у маткових артеріях. Отримані дані дозволяють оцінити ризик виникнення гестозу, затримки внутрішньоутробного розвитку плода. УЗД на 20 та 21 тижні вагітності дозволяє оцінити розвиток внутрішніх органів плода, прицільно серця та магістральних судин. УЗД на 30-32 тижні вагітності дозволяє зрозуміти загальну динаміку росту плода. У той же час оцінюється доплерометрія (кровоплин у судинах, які живлять плід, плаценту та матку), функціональний стан плода та плаценти. На такому терміні вагітності можна визначити ризики виникнення фетоплацентарної недостатності, розвитку прееклампсії, затримки внутрішньоутробного розвитку. Останнє УЗД при вагітності можна проводити аж до пологів у випадку, коли необхідно визначити положення плода.

Якщо вас цікавить питання, на якому терміні УЗД показує вагітність, то відповідь практично очевидна – коли наявна затримка менструального циклу та є підозра на вагітність раннього терміну. У більшості випадків завдяки такому методу діагностики вдається візуалізувати нормальну маточну вагітність, а деяких ситуаціях – функціональні та органічні порушення, які пов’язують з позаматковою вагітністю. Уже на 4 тиждень вагітності УЗД виявляє плідне яйце діаметром всього кілька міліметрів.

Безпечне та ефективне УЗД

Під час обстеження використовується іонізуюче випромінювання. Тому якщо вас хвилює питання як часто можна робити УЗД – хоч щодня. Такий метод дослідження необхідний для встановлення точного діагнозу. УЗД внутрішніх органів дозволяє визначити наявність патологій та оцінити їхній вплив на весь організм. Наприклад, УЗД серця дає можливість визначити силу скорочення м’язів. Важлива й доплерографія, під час якої вимірюється швидкість кровотоку. Подібні обстеження можна робити будь-кому – хворим та здоровим людям. Їх можуть проходити всі – від немовлят до людей похилого віку. Питання — чи шкідливе УЗД не повинно вас хвилювати. За допомогою такого дослідження можна оцінити роботу внутрішніх органів, виявити зміни на ранній стадії без явної симптоматики, вивчити патологію перед хірургічним втручанням та контролювати ефективність лікування.

Підготовка до обстеження – залежно від локалізації

УЗД щитоподібної залози, серця, судин не потребують спеціальної підготовки. А от для інших видів обстеження нескладні попередні дії та обмеження варто виконати. Отже, як підготуватися до УЗД внутрішніх органів – виключити з раціону усі газотвірні продукти – сирі фрукти та овочі, бобові, хлібобулочні вироби, молочні продукти. Обстеження проводиться «на голодний шлунок». Якщо воно заплановане на ранок, то останнє вживання їжі може бути не пізніше 19-ї години попереднього дня. Дітям УЗД виконують вже після 3-4 годин голодування. При дослідженні сечового міхура потрібно аби він був наповнений. Для цього випийте кілька склянок води за 40-60 хвилин до проведення процедури. УЗД молочних залоз виконується у період між 7 та 14 днем циклу. Аде якщо є сильні болі, обстеження варто проходити у будь-який період.

УЗД – безболісна процедура. Пацієнт лягає на кушетку, лікар наносить прозорий гель на обстежувану зону для кращого проходження хвиль. Лікар водить датчиком та переглядає на екрані внутрішні органи чи судини. Після закінчення процедури видається зображення. Лікарі нашого медичного центру у Львові – кваліфіковані, досвідчені спеціалісти з багаторічним досвідом, деякі з них мають ступінь кандидатів медичних наук, займаються науковою діяльністю, ознайомлені з усіма новинами у цій сфері. З ними легко зберегти здоров’я та гарне самопочуття.

Наші лікарі гінекологи

лікар ультразвукової діагностики

Лотоцька–Савчак Оксана Юріївна Лікар ульразвукової діагностики,  акушер – гінеколог, генетик…

Детальніше про доктора
Марцух Оксана Вікторівна

акушер - гінеколог

Марцух Оксана Вікторівна Марцух Оксана Вікторівна Лікар акушер-гінеколог з вищою…

Детальніше про доктора