Саме від якості підготовки багато в чому залежить перебіг вагітності, здоров’я матері та дитини. На етапі планування рекомендовано пройти комплекс досліджень та низку обстежень у різних спеціалістів з метою виявлення та корекції стану здоров’я майбутніх батьків. На медичні обстеження, корекцію способу життя та харчування знадобиться три та більше місяців. Проте, якщо немає порушень, цього робити не потрібно. У разі виявлення захворювань чоловік та жінка матимуть час на лікування. За такого підходу можна з великою ймовірністю розраховувати на сприятливий перебіг вагітності та народження здорової дитини.

Аналізи та обстеження, необхідні на етапі планування вагітності

Народження дитини має бути зваженим кроком. Це стосується фізіологічного, психологічного та матеріального аспектів. У процесі планування сім’ї подружжя або партнери мають пройти ряд досліджень:

 • Загальний аналіз крові. Перш за все це дозволить виявити наявність запальних процесів, анемію, за необхідності призначити лікування та інші дослідження.
 • Аналіз на встановлення групи крові та резус-фактору (Rh). Дане дослідження дозволяє виявити певні імуно-генетичні характеристики крові, які формуються ще у період внутрішньоутробного розвитку та зберігаються протягом життя. Резус-фактор (Rh) — це білок-антиген на поверхні еритроцитів. Якщо він відсутній, то Rh-. За наявності — Rh+. Інформація важлива при переливанні крові, а також при плануванні сім’ї. Якщо в анамнезі немає самовільного чи штучного переривання вагітності, попередніх вагітностей з народженням резус-позитивної дитини (це при умові, якщо жінка має резус “-”), то до пологів не повинно виникнути жодних ускладнень. Щоб запобігти формуванню у матері імунної реакції під час наступних вагітностей, одразу після пологів вводять Rh-імуноглобулін (жінкам з резусом “-”).
 • Діагностика інфекційних хвороб. Під час планування сім’ї обоє партнери мають здати аналіз крові на сифіліс, ВІЛ, гепатит В, С, пройти дослідження на наявність кору. Це варто зробити перед переходом від захищеного статевого життя до незахищеного, незалежно від планування зачаття.
 • Дослідження стану щитоподібної залози. Як нестача, так і надлишок гормонів, які виробляються щитоподібною залозою, можуть завадити настанню вагітності, ускладнити її перебіг, стати причиною розвитку прееклампсії, передчасних пологів чи вад розвитку дитини. При плануванні вагітності варто записатися на огляд до ендокринолога у Львові, перевірити рівень гормонів та стан щитоподібної залози.

Під час періоду планування вагітності лікар може за потреби призначити й інші види лабораторних досліджень. Зокрема такі:

 • аналіз на TORCH-інфекції. TORCH-інфекції – це група захворювань (токсоплазмоз, герпес, цитомегаловірус та краснуха), які можуть передаватися внутрішньоутробно від матері до дитини, провокуючи у неї вроджені захворювання. З цієї причини при плануванні вагітності подружній парі призначається подібне лабораторне дослідження. Важливою умовою аналізу на TORCH-інфекцію є забір крові натщесерце. Тобто в день його здачі допустимо вживання лише незначної кількості води. Крім того, за 6-12 годин до подібного лабораторного дослідження варто виключити з раціону алкоголь, мінімізувати куріння та обмежити фізичні навантаження;
 • аналіз крові на гормон пролактин. Гормональний фон відіграє провідну роль в настанні вагітності. Зокрема, якщо вміст пролактину – гормону, що відповідає за репродуктивну функцію й настання вагітності – в крові перевищує норму, це може спричинити проблеми з зачаттям. Саме тому профільні спеціалісти з нашого центру у Львові рекомендують заздалегідь перевірити рівень цього гормону. Якщо він зависокий, рання діагностика дозволить якомога швидше пройти курс лікування й повернутися до планування вагітності.

Крім проходження лабораторних досліджень гінеколога в Центрі здоров’я родини, що у Львові, на етапі планування вагітності можна вакцинуватися від кору, дифтерії, COVID-19  (за умови відсутності імунітету) тощо.

Огляд у гінеколога як необхідна процедура при плануванні вагітності

Варто знайти гінеколога у Львові, якому б ви могли цілком довіритися. Огляд у спеціаліста передбачає:

 • УЗД органів малого тазу;
 • цитологічне дослідження шийки матки;
 • дослідження фолікулярних резервів (це допоможе зрозуміти, чи є час для відкладання вагітності);
 • перевірка стану ендометрію тощо.

Під час огляду у гінеколога можуть також призначатися додаткові обстеження та за необхідності лікування. Виявлення проблем на стадії планування до настання вагітності дозволить більш швидко та ефективно їх вирішити.

Чоловікам на стадії планування рекомендовано пройти обстеження в уролога у Львові. Обстеження спеціаліста вкрай необхідна тим, хто має проблеми з сечовипусканням або еректильну дисфункцію.

Безумовно, список обстежень під час планування вагітності у чоловіків – дещо коротший, аніж у їхніх половинок, проте не менш вагомий. Він включає:

 • спермограму, яка інформує щодо кількості, якості й рухливості сперматозоїдів;
 • аналізи крові на сифіліс, ВІЛ, гепатит В і С;
 • мазок на флору, що розказує про наявність або відсутність урогенітальних інфекцій.

Завчасне обстеження в Центрі здоров’я родини у Львові – запорука того, що подружжю вдасться зачати, виносити й народити здорову дитину. Отже, якщо ви плануєте поповнення родини, не гайте часу, відвідайте нашу медичну установу: досвідчені й кваліфіковані спеціалісти у Львові допоможуть підготувати ваші організми до вагітності.

Консультація генетика під час планування вагітності

Обстеження в генетика у Львові під час планування вагітності — це можливість передбачити ймовірність виникнення спадкових хвороб та мутацій.

СМА (супроводжується атрофією м’язів та втратою нерухомості), муковісцидоз (провокує патологію травної системи й дихальних органів), міодистрофія Дюшена (відзначається прогресуванням м’язової дистрофії) – на жаль, усі ці захворювання пов’язані з високим рівнем інвалідизації чи смертності дітей. А оскільки вони є генетичними (спадковими), жінкам у певний період вагітності важливо записатися на огляд до генетика. Він призначить обстеження – передімплантаційне дослідження ембріона, – яке допоможе встановити генетичний ризик для нащадків. Так, наприклад, якщо він низький (тобто один з партнерів не є носієм того самого мутованого гена, що виявлений в іншого), то навряд чи дитина народиться із захворюванням, характерним для ураженого гена. Тоді як є великий ризик успадкування хвороби, коли обоє батьків є носіями мутацій.        

Існує велика кількість захворювань та мутацій, про ймовірність розвитку яких можна дізнатися лише на обстеженні у генетика. Записатися на консультацію до генетика у Львові під час планування сім’ї можна не лише за скеруванням гінеколога чи іншого спеціаліста, а й за власним бажанням.

До групи генетичного ризику входять партнери з такими проблемами:

 • наявність дітей зі спадковими захворюваннями або генними мутаціями, вродженими вадами розвитку;
 • мертвонародження, невиношування вагітності, передчасні пологи;
 • наявність в одного з партнерів спадкової патології чи хромосомної перебудови;
 • вік жінки до 18 або старше 35 років, чоловіка — від 40 років;
 • планування вагітності із застосуванням репродуктивних технологій;
 • екстрагенітальні патології;
 • кровноспоріднений шлюб;
 • шкідливі умови праці;
 • відхилення в результатах досліджень тощо.

Огляд генетика у Львові дозволить виявити й інші фактори ризику, вжити заходів щодо їх усунення або зменшення впливу на майбутню вагітність.

При плануванні сім’ї варто звернути увагу й на такі аспекти:

 • вакцинація: необхідно перевірити наявність антитіл до кору, у разі їхньої відсутності зробити щеплення за кілька місяців до вагітності. Уточніть також наявність вакцинації проти вітрянки, гепатиту В, правця, дифтерії та інших інфекційних хвороб;
 • позбавлення шкідливих звичок: це стосується обох майбутніх батьків;
 • лікування хронічних захворювань: вони можуть впливати не лише на якість життя, а й на фертильність та перебіг вагітності;
 • нормалізація ваги та організація раціонального харчування: важливо для обох партнерів;
 • приймання вітамінів: призначає лікар, адже безконтрольне вживання таких препаратів може призвести до негативних наслідків.

З питань планування та ведення вагітності ви можете звернутися до Центру здоров’я родини у Львові. У нас ви можете отримати послуги висококваліфікованих лікарів: генетика, гінеколога, діагноста та інших фахівців.