УЗД в гінекології: види та особливості проведення

Гінекологічне УЗД — найважливіший метод обстеження жіночих статевих органів та процесів, які в них відбуваються, за допомогою ультразвукових хвиль. Популярність методики обумовлена її неінвазивністю, простотою проведення, інформативністю та достовірністю отриманих результатів. УЗД органів малого таза абсолютно безпечне, не потребує попередньої підготовки, можна проводити будь-яку кількість раз та має доступну ціну.

Види гінекологічного УЗД: трансабдомінальне та трансвагінальне

У гінекології за способом проведення застосовують два види УЗД жіночих статевих органів:

 • трансабдомінальне: датчик ультразвукового сканера розташовується на поверхні живота. Підготовка полягає у наповненні сечового міхура. Найбільш поширений та доступний метод, який застосовується під час вагітності та у гінекологічній діагностиці;
 • трансвагінальне: є більш сучасним та інформативним методом. Датчик вводиться безпосередньо у піхву. Трансвагінальне УЗД дослідити не лише розмір та розташування органів малого таза, але їхню структуру, а також розмір та форму новоутворень.

Часто для отримання більш детальної інформації проводять комбіноване УЗД. З наповненим сечовим міхуром проводять обстеження матки з придатками трансабдомінально, а після його спорожнення — трансвагінально.

Показання до гінекологічного УЗД

Гінекологічне УЗД здійснюється з метою обстеження жіночої репродуктивної системи та під час ведення вагітності. Проводиться у таких випадках:

 • профілактичні УЗД жіночих статевих органів один раз на рік є ефективним засобом ранньої діагностики захворювань репродуктивної системи;
 • УЗ-обстеження вагітних з метою виявлення плідного яйця та місця його розташування;
 • наявність запальних захворювань жіночої статевої системи;
 • діагностика та динамічне спостереження за злоякісними та доброякісними новоутвореннями (рак шийки або тіла матки, поліпи матки та шийки, міома матки, рак ендометрію, кісти яєчників тощо);
 • дослідження особливостей функціонування яєчників, визначення овуляції під час планування вагітності;
 • доплерометрія новоутворень тощо.

Застосування УЗД в гінекології дозволяє виявити захворювання ще до того, як воно проявиться клінічно. Це значно підвищує шанси на успішне лікування.

Фолікулометрія: дослідження функціонування яєчників

Фолікулометрія — це метод УЗ-спостереження за функціонуванням яєчників, а саме дозріванням фолікулів від дня початку менструального циклу. Застосовується при плануванні вагітності.

Фолікулометрія як метод гінекологічного дослідження показана у таких випадках:

 • вагітність не настає з невідомих причин;
 • нерегулярний менструальний цикл;
 • у рамках підготовки до екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Проведення фолікулометрії дозволяє:

 • встановити, дозрівання фолікулів та особливості функціонування яєчників у цілому;
 • підтвердити наявність овуляції, грамотно спланувати вагітність шляхом виявлення її гестаційного терміну;
 • оцінити лютеїнову фазу циклу, ураховуючи характеристики жовтого тіла.

Фолікулометрія проводиться за допомогою вагінального датчика зазвичай на 8–10 день циклу. Якщо цикл нерегулярний, то дослідження починають раніше. У рамках підготовки до фолікулометрії варто за кілька днів виключити з раціону продукти, які викликають підвищене газоутворення у кишечнику. Якщо фолікулометрія проводиться трансабдомінально, то потрібно випити більшу кількість рідини для наповнення сечового міхура. Якщо трансвагінально, то сечовий міхур має бути пустим.

Записатися на фолікулометрію та інші види гінекологічних УЗД можна до «ЦЗР» у Львові. У нас працюють досвідчені фахівці, у розпорядженні яких є сучасне високоефективне обладнання. Пропонуємо одні з найвигідніших цін у Львові.