Вагітність є найважливішим і найвідповідальнішим періодом у житті жінки. Дізнавшись про свій стан, більшість жінок цікавить те, де, коли і як ставати на облік. Від правильності прийнятого рішення залежить не лише комфортність та професіоналізм медичного супроводу вагітної, а і благополуччя майбутнього малюка. Своєчасний пошук лікаря вкрай важливий для сучасних жінок ще й тому, що стан репродуктивного здоров’я багатьох із них не є цілком задовільним.

Термін, протягом якого потрібно ставати на облік

Своєчасна постановка на облік — це не лише дотримання формальностей, а необхідна міра, мета якої — зниження ризиків для здоров’я жінки та плоду. Зробити це необхідно в перший триместр вагітності. Адже саме в цей період відбувається формування всіх органів та систем майбутньої дитини.

Більшість лікарів рекомендують ставати на облік на 10–12-му тижні вагітності. Терміни залежать від стану здоров’я жінки та особливостей перебігу вагітності, наявності невиношування в анамнезі, передчасних пологів та інших особливостей. Більшість жінок звертаються до гінекологів раніше. Тож визначити, на якому терміні ставати на облік, допоможе спеціаліст.

Що дає своєчасна постановка вагітної на облік:

 • завдяки проведенню комплексу досліджень протягом першого триместру вдається встановити особливості розвитку плоду та ризики патологічного перебігу вагітності;
 • жінка постійно перебуває під наглядом лікаря-гінеколога, який встигне вчасно помітити розлади стану здоров’я вагітної або плоду;
 • під час вагітності відбувається зниження захисних функцій організму жінки та зростає ймовірність загострення хронічних захворювань, які несуть певний ризик для плоду. Лікар-гінеколог призначить додаткові консультації профільних спеціалістів, унаслідок яких буде підібране безпечне лікування;
 • професійний нагляд лікаря-гінеколога — це ефективний метод попередження невиношуваності, передчасних або ускладнених пологів;
 • формальна постановка працюючої жінки на облік — це можливість вийти в оплачувану відпустку з 30–го тижня вагітності;
 • перебування на обліку дає можливість фізично та психологічно підготуватися до пологів, а також і до партнерських;
 • вчасно знайдений професійний акушер-гінеколог, якому жінка може довірити власне здоров’я та здоров’я своєї майбутньої дитини, — це запорука її впевненості та психологічного комфорту, які також мають значний вплив на перебіг вагітності.

Рання постановка на облік по вагітності допомагає в рази зменшити ризики, які виникають при виношуванні плоду та під час майбутніх пологів.

Де ставати на облік по вагітності?

ля того щоби стати на облік по вагітності, жінка може обрати гінеколога, навіть якщо є декларація з сімейним лікарем в іншій лікарні. Також необхідно визначитися, де робити потрібні обстеження, який заклад обрати — державний чи приватний. Обидва рішення мають свої недоліки та переваги. У державних жіночих консультаціях УЗД та інші обстеження вагітних здійснюється безкоштовно, але однаково доведеться сплачувати за проведення додаткових обстежень у приватних лабораторіях та клініках через нестачу відповідного обладнання в державних. Завдяки електронному запису (в держустановах) на конкретну годину до лікарів, вагітним не доводиться чекати в чергах. Хоча, щоб отримати направлення до гінеколога на обстеження, потрібно спершу відвідати свого сімейного лікаря. В приватну клініку можна записатись на обстеження напряму значно швидше.

Переваги обстеження у приватній клініці «Центр здоров’я родини»:

 • наявність сучасного діагностичного та іншого обладнання, яке дозволяє проводити всі необхідні обстеження вагітних на місці, у том числі й УЗД;
 • огляд одних із найкращих у Львові акушерів-гінекологів із великим практичним досвідом. Огляд як при звичайних, так і при ускладнених вагітностях;
 • можливість отримання консультацій генетика та інших спеціалістів;
 • відповідальне ставлення до кожного клієнта клініки;
 • доступні ціни на обстеження;
 • доброзичлива атмосфера.

Звернувшись безпосередньо до клініки або залишивши заявку онлайн, ви можете дізнатися, скільки коштує обстеження вагітної.

Як стати на облік по вагітності: оформлення документів

Для того щоби стати на облік по вагітності*, необхідно зробити наступне:

 • укласти декларацію з сімейним лікарем з підтвердженням реєстрації в НСЗУ, щоб отримати направлення до акушера-гінеколога;
 • надати паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду;
 • надати свідоцтво про шлюб за наявності;
 • заповнити Анкету вагітної, інформація з якої допоможе лікареві скласти детальний анамнез та виявити можливі ризики вагітності.

Під час першого відвідування жіночої консультації, щоб стати на облік, акушер-гінеколог проводить збір анамнезу, загальне та акушерське обстеження, визначає обсяги лабораторних обстежень, за необхідності скеровує до суміжних спеціалістів. Тісна співпраця з лікарем під час супроводу вагітності стане запорукою її успішного перебігу. Спеціаліст має відповісти на всі питання пацієнтки, призначити час наступного відвідування. За весь період вагітності в середньому вагітна відвідує гінеколога 6-8 разів за умови спокійного перебігу вагітності.

Коли жінка стає на облік, лікар заповнює Індивідуальну карту вагітної та породіллі, а також Обмінну карту. Вона є основним документом вагітної жінки незалежно від підпорядкування та форми власності медичного закладу, у якому вона збирається стати на облік. Карта містить усі відомості про надання медичної допомоги вагітним та породіллям. Вона складається з трьох талонів:

 • Талон № 1: лікар вносить докладні відомості про вагітну (перебіг попередніх вагітностей, пологів, післяпологового періоду, особливості даної вагітності і стану жінки). Вони необхідні для акушера-гінеколога, який вестиме пологи. Карта видається вагітній на руки, вона має її щоразу брати на прийом до лікаря та пред’явити в разі госпіталізації.
 • Талон № 2: заповнюється перед випискою породіллі для передачі в жіночу консультацію. Детально описується перебіг пологів та період після них.
 • Талон № 3: вноситься інформація про новонародженого, видається матері, щоб згодом передати в дитячу поліклініку.

* – Перелік документів може змінюватись

Обмінна карта має бути весь час у вагітної жінки. В екстреній ситуації вона може знадобитися для надання невідкладної допомоги або для прийняття правильного рішення щодо проведення пологів. Права вагітних жінок при постановці на облік регулюються наказом МОЗ від 15.07.2011 № 147 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні».