У загальній структурі злоякісних пухлин, які діагностуються у жінок, рак молочної залози посідає перше місце. Залежно від віку, факторів ризику, анамнезу та інших показників, захворюваність сягає 50–60 випадків на 100 тис. жінок. Якщо говорити про Україну, то щорічно реєструється приблизно 16 тис. випадків, серед яких третина припадає на жінок репродуктивного віку.

Рак молочної залози: що це таке та що необхідно знати

Рак молочної залози: своєчасна діагностика рятує життя Рак молочної залози (Breast cancer) — це онкологічне захворювання, пов’язане з утворенням злоякісних клітин та їх неконтрольованим зростанням у тканинах молочної залози. Є складним гетерогенним захворюванням, яке розвивається внаслідок взаємодії генетичних і негенетичних факторів ризику.

Злоякісні новоутворення у молочних залозах умовно розділяють на два основні типи — інвазивний та неінвазивний рак. У випадку інвазивного типу онкологічний процес може швидко давати метастази та утворювати нові вогнища в сусідніх тканинах та органах.

Також виділяють різні форми раку молочної залози. Вони мають наступну класифікацію:

 • вузлова: найбільш розповсюджена форма, найчастіше вражає молочну залозу у верхній частині. Пальпується у вигляді щільних безболісних вузлів без чітких контурів. На більш пізніх стадіях зовні можуть проявлятися складчастість, утягнутість соска, «апельсинова кірка»;
 • дифузна: своєю чергою поділяється на п’ять клінічних форм (маститоподібна, набряково-інфільтративна, бешихоподібна, панцирна та лімфангоітична). Кожна з них характеризується своїми симптомами та особливостями перебігу;
 • рак соска (хвороба Педжета): ураження шкіри соска або паренхіми молочної залози.

Існує велика кількість факторів ризику виникнення раку молочної залози. Їх об’єднують у чотири групи — спадкові, репродуктивні (ендокринні), вплив навколишнього середовища та способу життя, патології тканин молочних залоз.

Симптоми раку молочної залози

Підступність захворювання на рак молочної залози полягає у тому, що більшість жінок не спостерігають жодних змін чи ознак до моменту встановлення діагнозу. Але рання діагностика є запорукою успішного подолання онкології та збереження життя. Саме тому жінка має бути дуже уважною до свого здоров’я та звернутися до лікаря за наявності таких ознак та симптомів:

 • шишка або ущільнення у молочній залозі або під пахвою. Важливо ретельно обстежувати та порівнювати аналогічні ділянки з обох боків, оскільки ущільнення може бути фізіологічною особливістю будови органу;
 • нехарактерна і несиметрична зміна розміру молочних залоз, їх збільшення або зменшення, не пов’язане з менструальним циклом;
 • поява з сосків кров’янистих, гнійних або виділень іншого характеру, які виникають раптово або лише з однієї молочної залози;
 • візуальні зміни форми соска, наприклад, втягнення його всередину;
 • подразнення шкірного покриву, лущення ділянки над утворенням, зникнення пружності шкіри, поява нових складок або западин, «апельсинова шкірка» тощо;
 • набряк та підвищення температури молочної залози;
 • біль у грудях, не пов’язаний з періодичними змінами гормонального фону. Біль рідко є симптомом раку, але про його появу слід повідомити лікаря та пройти відповідне дослідження.

Це не повний перелік симптомів та ознак раку молочної залози, але лікарі наполягають на тому, щоб кожна жінка їх обов’язково знала. Якщо ви помітили будь-які зміни у молочних залозах, то потрібно якомога швидше записатися на прийом до спеціаліста та пройти відповідне дослідження. До нашого Центру здоров’я родини Людмили Лотоцької-Волкової у Львові ви можете записатися на будь-який зручний для вас час.

Стадії раку молочної залози

Рак молочної залози не є вироком та виліковний за умови його виявлення на 0–1-й стадії. У такому випадку успішність терапії досягає 95%. На 2-й стадії ефективність лікування складає 80%, на 3-й – 50%.

Рак молочної залози 1 стадія

У онкології розрізняють кілька стадій раку молочної залози. Найбільш сприятливий прогноз мають 0 та 1 стадії. 0 стадія — неінвазивний рак, який вказує на початок захворювання в протоках молочних залоз або самих залозах, яке обмежене даними ділянками. Онкологічний процес не поширюється на сусідні здорові тканини.

1 стадія — рак вже вважається інвазивним. Це означає, що патологічні пухлини поширилися за межі початкової ділянки виникнення захворювання, але процес все ще залишається локальним. На цій стадії відмічається збільшення молочних залоз, їх обважнілість. Пальпуються невеликі ущільнення. Метастази не виявляються. Спостерігається періодичне збільшення лімфатичних вузлів, але здебільшого вони залишаються безболісними.

Рак молочної залози 2 стадія

При 2-й стадії раку наявні ущільнення, які збільшуються і досягають діаметру до 5 см. Патологічний процес поширюється, але все ще залишається у межах молочної залози. Лише під час обстеження можуть бути виявлені метастази в найближчих лімфатичних вузлах. Віддалені новоутворення у лімфатичній системі фіксуються інколи.

Рак молочної залози 3 стадія

За 3-ї стадії розмір виявлених новоутворень перевищує 5 см. Дана стадія раку молочної залози характеризується наявністю великої кількості метастазів не лише у найближчих і віддалених лімфатичних вузлах, а й в інших органах та системах. На цій стадії рак молочної залози вже вважається запущеним та складним для лікування.

Рак молочної залози 4 стадія

Діагностика показує «вихід» новоутворення за межі молочної залози. В організмі виявляються множинні метастази в різних органах та системах — кістках, легенях, печінці та інших. Лікування складається переважно з прийому знеболювальних препаратів, але це не означає, що лікувальну терапію на даній стадії не потрібно проводити.

Діагностика та профілактика раку у Львові

Рак молочної залози: своєчасна діагностика рятує життя Діагностика раку молочної залози передбачає:

 1. самообстеження: кожна жінка має опанувати техніку самообстеження молочних залоз та регулярно його проводити. У багатьох випадках новоутворення на ранніх стадіях помічають жінки самостійно;
 2. профілактичні огляди у лікаря, які у Львові можна пройти у будь-якому спеціалізованому закладі;
 3. ультразвукова діагностика: з точністю 98–100% виявляються кісти та інші утворення різного характеру. УЗД є методом діагностики раку молочної залози жінок репродуктивного віку до 40 років. Проте, для жінок після 40 років, у кого маленькі груди, мамографія не ефективна, тому теж рекомендовано УЗД;
 4. мамографія: метод дозволяє діагностувати злоякісні пухлини розміром від 5–10 мм (точність 75–95%) у жінок після 40 років (за винятком жінок з маленькими грудьми);
 5. пункційна (аспіраційна) біопсія: цитологічне дослідження патологічних тканин;
 6. трепан-біопсія: отримання тканини з метою гістологічного дослідження;
 7. цитологічне дослідження виділень з сосків.

Лікування раку молочної залози передбачає різного виду хірургічні втручання, променеву, гормональну терапію, хімієтерапію тощо. Профілактичні заходи — своєчасні обстеження, здоровий спосіб життя, годування грудьми, підтримання оптимальної ваги тіла тощо.
У нашому Центрі здоров’я родини Людмили Лотоцької-Волкової у Львові наявне сучасне потужне обладнання та працюють кваліфіковані фахівці. Вчасне звернення та ефективна діагностика можуть з високим ступенем ймовірності врятувати життя.