2Д, 3Д та 4Д УЗД при вагітності: особливості сучасних методів діагностики

УЗД (ультразвукове дослідження) — це сучасний метод отримання зображень внутрішніх органів за допомогою звукових коливань високої частоти. УЗД залишається одним із найінформативніших методів медичної візуалізації протягом багатьох років. Особливе значення УЗ-діагностика має в спостереженні за перебігом вагітності. Вона показана всім без винятку вагітним жінкам щонайменше тричі за 9 місяців.

Коли і як часто можна робити ультразвукову діагностику (2Д, 3Д та 4Д УЗД у Львові)

 

Попри те, що метод ультразвукового дослідження використовується в медичній практиці досить давно, деякі пацієнти не мають чіткого уявлення про те, що таке УЗД. Саме це й викликає питання стосовно того, як часто, коли можна робити 4Д, 2Д та 3Д УЗД і яким чином воно впливає на плід.

Безліч досліджень, проведених науковцями всього світу від початку застосування ультразвуку під час вагітності, не виявили жодного негативного впливу на розвиток ембріона. Хвилі ультразвукового діапазону, які генерує датчик, по-різному відбиваються структурами організму людини з неоднаковою проникністю. Апаратура забезпечує їхнє зворотне сприйняття та візуалізацію даних на моніторі після комп’ютерної обробки.

Фахівці стверджують, що дослідження плода за допомогою ультразвуку (4Д, 2Д та 3Д УЗД) можна проводити стільки разів, скільки потрібно. Але в разі нормального перебігу вагітності у всьому світі ультразвуковий скринінг проводиться тричі (рекомендовано ВООЗ та МОЗ України):

  • 11-13 тижнів 6 днів. Під час першого обстеження лікар УЗД визначає кількість ембріонів та оцінює їхній стан, встановлює термін вагітності та прогнозує дату майбутніх пологів. Вимірюється комірний простір, носова кісточка, оцінюється серцебиття та інші параметри розвитку. Перше УЗД дозволяє не лише виявити проблеми, але й вжити заходів щодо їхнього усунення або попередження в майбутньому. З цього терміну вагітності досліджується кровоплин у маткових артеріях. На основі отриманих даних кваліфікований лікар вже може оцінити ризик виникнення гестозу, затримки внутрішньоутробного розвитку плода у майбутньому. За необхідності 3Д, 4Д та 2Д УЗД може призначатися і раніше 12 тижнів, але для цього мають бути серйозні показання (підозра на позаматкову вагітність, викидень, міхурцевий занесок тощо).
  • 18 тижнів 1 день – 21 тиждень 6 днів. Друге планове УЗ-обстеження при вагітності вважається найголовнішим. Воно обов’язково має проводитися висококваліфікованим фахівцем та на обладнанні з високою роздільною здатністю. У другому триместрі здійснюється детальна оцінка розвитку органів плода, в тому числі серця й магістральних судин. Ця інформація має велике значення, оскільки в деяких випадках за умови виявлення значних відхилень можливе допологове втручання. Багатьох цікавить питання – коли саме можна побачити на УЗД стать дитини. Так от, це можна зробити саме під час другого скринінгу. Інколи це не вдається виявити через положення плода, у якому неможливо побачити статеві органи.
  • 29-32 тижнів. Під час третього УЗД оцінюють ступінь зрілості органів плода, плаценти, стан судин, проводиться допплерометрія. Основна мета — виключити ризик затримки розвитку плода, виникнення фетоплацентарної недостатності, прееклампсії. Якщо діагностовано відхилення від норми, то проводиться лікування. У деяких випадках лікар може прийняти рішення про термінові пологи з метою збереження життя та здоров’я плода. Народжені на цьому терміні діти вже є цілком життєздатними, хоч і потребують особливого догляду.

Останнє УЗД (2Д, 3Д чи 4Д) у разі нормального перебігу вагітності може проводитися перед самими пологами з метою виявлення положення плода або оцінки певних параметрів його розвитку. За наявності затримки розвитку або при виявленні інших вад моніторинг призначається за необхідності будь-яку кількість разів.

Багатьох жінок, які планують зачаття, цікавить, на якому терміні можна визначити вагітність за допомогою методу УЗД. За наявності показань (підозра на позаматкову вагітність, функціональні та органічні порушення, загроза або переривання вагітності в анамнезі, невиношуваність тощо) кабінет УЗД можна відвідати одразу після затримки циклу. Сучасне обладнання дозволяє виявити плідне яйце діаметром всього кілька міліметрів на четвертому тижні вагітності.

«Центр здоров’я родини» у Львові пропонує різні види УЗД вагітних на будь-яких термінах. Висококваліфіковані спеціалісти проводять оцінку перебігу вагітності та стану розвитку плода.

 

2Д, 3Д та 4Д УЗД при вагітності: особливості сучасних методів діагностики

2Д, 3Д та 4Д УЗД при вагітності у Львові: особливості проведення

Метод ультразвукового дослідження став справжнім проривом у медицині, зокрема в акушерстві та гінекології. Але наука не стоїть на місці. На сьогодні у медичній практиці використовуються кілька видів УЗД. Їхні основні характеристики наступні:

  • 2D УЗД: це звичайне двохвимірне ультразвукове дослідження, знайоме практично кожному з нас. Таке обладнання наявне в кожній медичній установі. Під час дослідження на екрані можна бачити двохвимірне чорно-біле зображення. Розшифрувати отримані дані може лише фахівець. Майбутнім батькам, які спостерігають за ходом дослідження, воно практично ні про що не говорить. Але для фахівця 2Д УЗД є дуже інформативним та точним методом діагностики. У процесі його проведення можна виявити та оцінити розміри плідного яйця, місце імплантації та особливості розвитку ембріона та плода, будову його внутрішніх органів, кінцівок, обличчя тощо. Метод 2D УЗД є основним під час ведення вагітності, він недорогий та доступний.
  • 3D УЗД: якщо двовимірне УЗД дає лише пласку картинку, то 3D дозволяє отримати об’ємне зображення. Ультразвукове обладнання здійснює сканування тканин у трьох площинах, а після комп’ютерної обробки отриманих даних програма будує тривимірне зображення. На екрані або на УЗД-фото можна побачити обриси тіла плода — тулуб, голову, руки та ноги з пальцями, риси обличчя. Таке зображення вже зрозуміле не лише для фахівців.
  • 4D УЗД: такий метод ультразвукової діагностики вже доступний у Львові та інших містах, де є медичні заклади, оснащені сучасним обладнанням. Окрім трьох вимірів, підключається ще й 4-й — час. Це дозволяє «оживити» картинку — об’ємне зображення в русі –  на екрані видно, як малюк рухається, ворушить ручками та ніжками, перевертається, смокче палець. Такий метод сучасної діагностики дозволив відкрити таємницю життя до народження. Під час 4Д УЗД діагностики можна записати на диск відео, яке залишиться на згадку для майбутніх батьків. Даний метод дослідження отримав багато схвальних відгуків від пацієнтів.

Чи обов’язково робити багатовимірне ультразвукове дослідження чи буде досить і 2Д УЗД? Спеціалісти англійської школи ультразвуку London School of Ultrasound рекомендують проводити 3D-сканування плода під час І триместру вагітності. Цей вид дослідження дозволяє виявляти такі дефекти розвитку спинного мозку, як Spina Bifida.

У ІІ та ІІІ триместрах вагітності не обійтися без об’ємного сканування плода, якщо підозрюється наявність дефектів окремих його структур. Обстеження дозволяє виявити дефекти обличчя, кінцівок та інших частин тіла. На достовірність результатів впливають такі фактори, як правильність отримання 2D-зрізів, а також положення плода, наявність навколоплідних вод у зоні сканування, щільність жирової тканини перед передньою стінкою матки, кваліфікація лікаря тощо.

У «Центрі здоров’я родини» у Львові проводять різні види ультразвукового обстеження вагітних. Записатися можна за вказаними телефонами або на сайті.